Motocross(MX)

Národné športové poriadky M o t o k r o s 2OO8
SLOVENSKÁ  MOTOCYKLOVÁ FEDERÁCIA

Prejednané a schválené na Valných zhromaždeniach motocrossu.2002-2007

V Lehniciach dňa 28.12.2007

 


Vyhotovil : ŠK TPM



Použité skratky :

SMF ........................ Slovenská motocyklová federácia

FIM ......................... Medzinárodná motocyklová federácia

CMS ....................... Komisia pre motocross a snežné skútre FIM

FMN ....................... Národná motocyklová federácia - člen FIM

FMNR ..................... Národná federácia poverená usporiadaním podujatia

ŠK TPM................... Športová komisia pre motokrosové preteky motocyklov a snežných skútrov

NŠP ......................... Národný športový poriadok

MŠP ........................ Medzinárodný športový poriadok FIM alebo EUM

TKV ........................ Technický výbor

MM-SR ................... Medzinárodné majstrovstvá SR

M-SR ...................... Národné majstrovstvá SR

SP .......................... Slovenský pohár

RP .......................... Regionálny pretek



PRÍLOHA   N  0 3 1 -  M O T O C R O S O V É    P R E T E K Y

031. 1. DEFINÍCIA MOTOKROSOVÝCH PRETEKOV


Motokrosové preteky sú preteky na terénnom okruhu s prírodnými prekážkami.

031. 2. MOTOCYKLE A TRIEDY

031. 2. 1. Motocykle


Preteky sú prípustné motocyklom a štvorkolkám ako je definované v prílohe 01, Technické pravidlá pre motokros.

031. 2. 2. Triedy

Motokrosové preteky sú prípustné pre jednu alebo viac tried motocyklov sólo, sajdkár a štvorkoliek.

Vypísané objemové triedy musia byť uvedené v Zvláštnych ustanoveniach.

031. 3 . LICENCIE

Na podujatiach organizovaných ŠK TPM pri SMF je možné zúčastniť sa iba s platnou licenciou pre aktuálne kalendárne obdobie / celoročná licencia / alebo pre dané podujatie / jednorázová licencia /, ktorú vydala ŠK TPM SMF.

Podmienka pre účasť mladistvého športovca :

Osoba zodpovedná za mladistvého jazdca, ktorý sa zúčastňuje športového podujatia, musí byť pri pretekoch prítomná. V prípadoch zabraňujúcich jej účasti musí byť osoba zastúpená inou osobou - plnoletou, ktorá musí vlastniť písomný súhlas zákonného zástupcu mladistvého športovca.

Pretekár, ktorý už mal v predchádzajúcom roku vydanú licenciu a požiada do 31.01. o jej znova vydanie pre nasledujúci rok má nárok na zľavu 500,- Sk z ceny licencie.
Noví žiadatelia o licenciu typu A, B a C majú nárok na túto zľavu bez časového obmedzenia. Žiadatelia o licenciu typu „D" zaplatia jednotne cenu licencie 500,- Sk  bez nároku na zľavu.
Pre držiteľov licencie endura pre platný kalendárny rok  je možné vystaviť  licenciu TPM ako ďalšiu licenciu SMF so sníženým poplatkom za 600,- Sk
Pre držiteľov licencie SMF inej športovej disciplíny  je možné vystaviť jednorázovú licenciu  B  TPM.  (Vzhľadom k zníženej cene celoročnej licencie pre držiteľov enduro licencie doporučujeme celoročnú licenciu TPM,  z titulu  zníženia administratívných úkonov.)
Jazdci - držitelia licencie A bez celoročného štartovacieho povolenia môžu štartovať v zahraničí len vtedy, ak požiadajú o vystavenie jednorázového štartovacieho povolenia a na príslušný termín platnosti tohto povolenia budú mať uzatvorené poistenie liečebných nákladov v zahraničí. V zmysle športových  predpisov FIM je potrebné pre štart v zahraničí, okrem príslušnej licencie, predložiť i predmetné štartovacieho povolenia.
031. 4 . TRAŤ

031. 4. 1. Špecifikácia trate

Trať nesmie byť kratšia ako 1.5 km a dlhšia ako  2 km jej šírka v najužšom mieste nesmie byť menšia ako 5 m. Trať sa nesmie rozdvojovať. Prejazdná výška (svetlosť) medzi traťou a prekážkou nad ňou musí byť minimálne 3 m.

Dvojité a trojité skoky sú zakázané. Vzdialenosť medzi skokmi musí byť min. 35 metrov / medzi vrcholmi / .

Poznámka : Dvojité a trojité skoky sú uvažované vtedy, ak druhý alebo tretí skok je v doskokovej / dopadovej / oblasti prvého, resp. druhého skoku/.

Viac po sebe nasledujúcich prekážok o výške max. 1 m a vzdialenosti 3 - 6 m , tzv. rolety sú zakázané. Trať nebude schválená ak križuje oblasť hlbokej vody, je príliš kamenitá alebo skalnatá a ak má priame úseky dovoľujúce vysokú rýchlosť. Priemerná rýchlosť najrýchlejšieho pretekára by v priemere  za celý pretek nesmie prekročiť rýchlosť  55 km / hod .

031. 4. 2. Bezpečnosť

Štart, cieľ, depo, parkovisko pretekárov a všetky miesta obklopujúce trať, kde je dovolený prístup verejnosti musí byť chránený bariérami. Bariéra zo strany divákov musí byť pevná a vysoká min. 1.2 až 2 m vysoká, aby zadržala divákov.

Použitie strážnych psov je zakázané v miestach vyhradených pre pretekárov, mechanikov, signalizáciu, predstaviteľov priemyslu a tlače.

Z každej strany trate musí byť neutrálne pásmo - približne 1 m široké pre ochranu pretekárov a divákov. Tieto pásma musia byť od publika divákov oddelené na strane trate značkovacími kolíkmi.

Značkovacie kolíky označujúce trať preteku by mali byť približne 50 cm nad povrchom zeme, nabité do zeme pod uhlom v smere jazdy. Kolíky by mali byť natreté bielou farbou, na vrchole ukončené 5 cm červeným pruhom. Takéto kolíky nemusia byť spojené plastovou páskou. Materiál použitý na výrobu kolíkov by mal byť  drevo alebo iný ohybný materiál o približnej hrúbke 2,5 cm..

Balíky slamy alebo iné materiály, účinné tlmiace nárazy musia byť na ochranu pretekárov umiestnené tak, aby zakrývali všetky prekážky ako sú stromy, tyče, steny, skaly a pod. Usporiadateľ musí zabezpečiť dostatočné kropenie trate, ktoré bude prevádzané deň pred pretekmi, prípadne v skorých ranných hodinách v deň pretekov. Polievanie počas pretekov je možné len vo výnimočných prípadoch so súhlasom rozhodcovského zboru. Trať nesmie byť počas pretekov prašná.
 

031. 5. PRIESTOR ŠTARTU

Šírka trate na štartovacej čiare musí dovoliť radu min. 30 pretekárov sólo, 15 sajdkár a 15 štvorkoliek /Quad/. Musí byť 1 m pre každý motocykel sólo a 2 m pre každú štvorkolku alebo sajdku . Štartová čiara musí byť umiestnená tak, aby umožňovala regulárny štart s rovnakými podmienkami pre všetkých pretekárov. Štartovanie z druhého radu nie je povolené.
 
Štartovacia rovina, teda vzdialenosť medzi štartovacou čiarou a prvou zákrutou musí byť minimálne 80 m a maximálne 125 m.




031. 6. OFICIÁLNE SIGNÁLY

Oficiálna signalizácia musí byť prevádzaná zástavkami o rozmeroch 750 x 600 mm nasledujúcim spôsobom :

zástavka                                                    význam signalizácie

červená mávanie .................................... STOP, povinné pre všetkých jazdcov

čierna a tab. s č. jazdca .......................... STOP, pre príslušného jazdca

žltá v kľude ...........................................    nebezpečie, choď pomaly

žltá v pohybe...       ....................................bezprostredné nebezpečie,
zákaz predbiehania,
                                                                  priprav sa k zastaveniu
modrá ....................................................pozor, budete predbehnutý rýchlejším
                        jazdcom o kolo,
                                                                  povinne umožniť predbiehanie
biela s červeným krížom .......................   lekár alebo sanitné vozidlo na trati

zelená ....................................................   voľná dráha

čierno - biela šachovnica .......................   cieľ pretekov

Minimálny vek signalizátorov so zástavkami je 16 rokov.

Modrá zástavka nie je povinnosťou na všetkých signalizačných stanovištiach.


031. 7. MERANIE ČASU A POČÍTANIE KÔL

Časomerači a počítači kôl musia byť umiestnení v jednej priamke s cieľovou čiarou.

Podmienkou je elektronická časomiera s výnimkou náborových a voľných pretekov. Tu je možné použiť aj ručné zaznamenávanie odjazdených kôl zaškoleným personálom.
 
031. 8. PARKOVISKO PRETEKÁROV

Parkovisko pretekárov musí mať priamy prístup do štartovného priestoru. Musí byť vybavené adekvátnym sociálnym zariadením a čakacím priestorom na štart.
Sociálne zariadenia a sprchy musia byť pre držiteľov oficiálnych pasov poskytnuté zdarma.
Čakací priestor musí byť umiestnený v blízkosti štartovacieho zariadenia o veľkosti približne 8 x 40m. Tento priestor musí byť ohradený s možnosťou uzavretia vchodu so zabezpečenou službou na vstupe.  

V blízkosti parkoviska pretekárov musí byť skúšobná dráha o min. rozmeroch 50 x 10m prejazdná v oboch smeroch, vyznačená plastikovou páskou a drevenými kolíkmi.  Podklad musí dovoľovať jazdu za každého počasia.
 


031. 9. ZVLÁŠTNE USTANOVENIA

Usporiadateľ musí doručiť Zvláštne ustanovenia spracované v zmysle pokynov ŠK TPM SMF na schválenie najneskôr 6 týždňov pred termínom konania preteku ( ŠK a na sekretariát SMF) .
Všetkým prihláseným jazdcom musí usporiadateľ zaslať kópiu schválených  Zvláštnych ustanovení, obsahujúcich všetky podrobnosti týkajúce sa preteku, v termíne najneskôr 14 dní pred podujatím. Ostatní jazdci obdržia ZU pri technickom preberaní .

031. 10. TRÉNING

Tréning je zakázaný v čase hodinu pred štartom pretekov, pokiaľ vo výnimočných prípadoch nedá povolenie riaditeľ pretekov.

031. 11. ŠTART

031. 11. 1. Štartovacie zariadenie

Musí byť použité štartovacie zariadenie, sklápajúce sa alebo padajúce oproti jazdcovi. Toto zariadenie musí byť pevnej a tuhej konštrukcie. Musí zaručovať absolútnu bezpečnosť. Musí byť ovládané ručne alebo diaľkovo.

Výška štartovacieho zariadenia musí byť min. 500 mm a max. 520 mm. Šírka betónového základu použitého pre konštrukciu štartovacieho zariadenia nesmie prekročiť 600 mm.

031. 11.2. Štart preteku

Štart bude hromadný s motormi v chode.

031. 11.3. Chybný štart

Chybný štart musí byť oznámený mávaním červenou zástavkou. Jazdci sa musia vrátiť späť do čakacieho priestoru a opakovaný štart musí byť prevedený čo najskôr.

031. 12. ZASTAVENIE JAZDY, UKONČENIE PRETEKOV

Riaditeľ preteku má právo z vlastnej iniciatívy a z naliehavých bezpečnostných dôvodov alebo z dôvodov vyššej moci zastaviť jazdu predčasne alebo zrušiť časť jazdy alebo celé podujatie.

Ak je jazda zastavená v priebehu prvých " X minút " (prvá polovica času určeného pre jazdu ) bude opätovne odštartovaná. Jazdci sa vrátia do parkoviska jazdcov a opätovný štart sa uskutoční 30 minút po prerušení jazdy. Zmena motocyklov je povolená. Posledná voľba sa musí urobiť 10 minút pred opakovaným štartom. Náhradní jazdci sa môžu zúčastniť opakovaného štartu v tom prípade, ak sa jeden, alebo viac pôvodne štartujúcich jazdcov nemôžu zúčastniť alebo boli vylúčení riaditeľom pretekov. Riaditeľ pretekov môže z účasti na opakovanom štarte vylúčiť jedného alebo viacerých pretekárov, ktorých pokladá za zodpovedných zo zastavenia jazdy. Ak sa jazda zastaví po uplynutí "X minút" (druhá polovica času určeného pre jazdu) bude považovaná za dokončenú. Konečné poradie bude založené na umiestnení jazdcov v kole, ktoré predchádzalo tomu, v ktorom bola vyvesená červená zástavka. Každý jazdec, ktorého riaditeľ pretekov označí za zodpovedného za prerušenie jazdy, bude umiestnený za tých jazdcov, ktorí dokončili rovnaký alebo väčší počet kôl. Jazda môže byť opakovane odštartovaná iba jedenkrát. Výnimku tvorí chybný štart. Ak je potrebné zastaviť jazdu viacej ako raz, bude vyhlásená za zrušenú a anulovanú.

031. 13. CUDZIA POMOC, SKRÁTENIE TRATE

Akákoľvek cudzia pomoc na trati je zakázaná, pokiaľ nie je vykonávaná komisárom menovaným usporiadateľom, ktorý vykonáva túto činnosť v záujme bezpečnosti. Výnimku v tomto tvorí pomoc pri pretekoch mladých nádejí (5 až 12 ročných), kedy je dovolená pomoc pri zdvíhaní pretekára a motocykla, naštartovanie motocykla, prípadne roztlačenie. (Roztlačením sa rozumie uvedenie motocykla do chodu vo vzdialenosti kratšej ako 10 m.) Roztláčanie cez cieľovú čiaru je zakázané.

Na jednej strane trate musí byť vyhradený priestor pre opravy (depo). V tomto priestore sa môžu vykonávať opravy alebo zoraďovanie motoru počas tréningu alebo pretekov.

Pretekár, ktorý vošiel so svojim motocyklom do tohoto priestoru musí v ňom zastaviť. Porušenie tohoto pravidla má za následok vylúčenie. Všetkým osobám, ktoré sa nachádzajú v tomto priestore je zakázané fajčiť. Porušenie má za následok vylúčenie pretekára, ku ktorému táto osoba patrí.

Skrátenie trate a rádiové spojenie s pretekármi je zakázané. Porušenie má za následok vylúčenie z tréningu, alebo pretekov.

031.14. PROTESTY

Protesty musia byť podané v súlade s Disciplinárnym a arbitrážnym poriadkom FIM, SMF a Zvláštnymi ustanoveniami, a doložené poplatkom 1000.- SK.
Tento poplatok sa vracia v prípade, ak je protest oprávnený.
Kaucia za protest technického charakteru spojený s montážou a demontážou motora je : pre dvojtaktné motory 2.500.- SK a pre štvortaktné motory 5000.- Sk.
Poplatok zaplatí strana, ktorá podáva protest. V prípade, že strana, ktorá podáva protest prehrala, kaucia bude vyplatená víťaznej strane. V prípade, že strana, ktorá podáva protest vyhrala, kaucia jej bude vrátená. 
Riaditeľ podujatia má právo vo vlastnej kompetencii nariadiť takúto kontrolu motocykla, avšak bez poplatku.

031. 15. VÝSLEDKY

I. Pretek

Víťazom jazdy je pretekár, ktorý prekročí cieľovú čiaru ako prvý. Ďalší pretekári budú zastavení po prekročení cieľovej čiary.

Jazdec nebude klasifikovaný ak :

a) neprekročil cieľovú čiaru do 5 min. po prejazde víťaza

b) neprešiel 3/4 celkového počtu okruhov prejdených víťazom

Ak 3/4 celkového počtu okruhov nie je celé číslo, potom sa výsledok zaokrúhli nahor na nasledujúce celé číslo.

V podujatí, kde sa ide niekoľko jázd je víťazom jazdec, ktorý získal najviac bodov, bez ohľadu na to, koľko jázd ukončil.

V prípade rovnosti bodov získava lepšie umiestnenie jazdec s vyšším počtom bodov z poslednej jazdy.

Všetky výsledky musia byť schválené rozhodcovským zborom.

Výsledky odošle riaditeľ podujatia, ktorý bol delegovaný na toto podujatie.
Výsledky musia byť zaslané okamžite po skončení podujatia na adresu :

S L O V E N S K Á   M O T O C Y K L O V Á   F E D E R Á C I A
Športovcov  340, 017 01 Považská Bystrica

II. Seriál

Víťazom seriálu sa stáva jazdec s najvyšším počtom bodov bez ohľadu na počet ukončených jázd. V prípade nerozhodnosti sa berie v úvahu vyšší počet lepších umiestnení. Pokiaľ i ďalej trvá nerozhodnosť, určia konečné poradie body získané v poslednej, predposlednej jazde, atď...

Body budú pridelené pretekárom takto :

 1. miesto   25 bodov                11. miesto  10 bodov    
     2. miesto   22 bodov                12. miesto    9 bodov        
     3. miesto   20 bodov                13. miesto    8 bodov   
     4. miesto   18 bodov                14. miesto    7 bodov 
     5. miesto   16 bodov                15. miesto    6 bodov
     6. miesto   15 bodov                16. miesto    5 bodov
     7. miesto   14 bodov                17. miesto    4 bodov
     8. miesto   13 bodov                18. miesto    3 bodov
     9. miesto   12 bodov                19. miesto    2 bodov
   10. miesto   11 bodov                20. miesto    1 bodov


031. 16. TICHO V PARKOVISKU JAZDCOV

Ticho sa musí rešpektovať od 23:00 do 6:00 v noci pred štartom.



P R Í L O H A   N 0 3 2

MEDZINÁRODNÉ  MAJSTROVSTVÁ  SR  TERÉNNYCH  PRETEKOV  MOTOCYKLOV
 
032. 1. VŠEOBECNÉ USTANOVENIE

Športová komisia pre TPM pri SMF vypisuje každoročne:

Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky v motokrosových pretekoch motocyklov jednotlivcov / MM SR / :
Pretek  najvyššej úrovne, účasť len s platnou licenciou FIM, UEM, príslušnou národnou licenciou a štartovacím povolením materskej federácie, alebo s platnou licenciou SMF typu A a B.
Podujatie je vypísané pre nasledujúce triedy: MX1, MX2 a štvorkolky / QUAD / a MX4

Slovenský pohár v motokrosových pretekoch motocyklov jednotlivcov / SP / :
Na podujatiach o Slovenský pohár sa bude súťažiť v nasledovných triedach :
MX1 a  MX2  - obe triedy pôjdu svoj pretek samostatne a bodujú do hodnotenia Slovenského pohára /otvorené národné podujatie/, účasť pre držiteľov licencie B a vyššie.
Pri malej účasti môže jury rozhodnúť o spojení oboch tried do jednej, spoločnej jazdy.
MX4 do 47r. MX4 nad 47r. a ČZ - v spoločných pretekoch sa budú jednotlivé triedy samostatne bodovať do hodnotenia Medzinárodných majstrovstiev SR, účasť pre držiteľov licencie B a vyššie.
C-125 a C-OPEN - celoslovenské podujatie na národnej úrovni pre začiatočníkov a pretekárov s jednorázovými licenciami. Obe triedy absolvujú svoje samostatné rozjazdy, účasť len pre držiteľov licencie C.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky mládeže v motokrosových pretekoch motocyklov jednotlivcov  / MM SR ml. /
Podujatie je vypísané ako Medzinárodné majstrovstvá SR pre triedy:
50, 65, 85 nádeje, MX85 a Junior OPEN, účasť pre držiteľov licencie B a vyššie
Voľný nebodovaný pretek pre triedy C-125 a C-OPEN  - voľný vložený pretek pre začiatočníkov  a pretekárov s jednorázovými licenciami. Obe triedy absolvujú svoje samostatné rozjazdy, účasť len pre držiteľov licencie C.

Regionálne preteky / RP / - podujatie regionálneho významu /predtým Náborové preteky/
Pre podujatia pod hlavičkou SMF sú vypísané nasledovné triedy :
MX1 + MX2 pre držiteľov národnej licencie typu B
MX4 pre držiteľov národnej licencie typu B
MX85 pre držiteľov národnej licencie typu B
C-125 pre motocykle 125 ccm a držiteľov celoročnej alebo jednorázovej licencie typu C, ktoré sa vydajú na podujatí
C-OPEN pre motocykle nad 125 ccm a držiteľov celoročnej alebo jednorázovej licencie typu C, ktoré sa vydajú na podujatí
 V každej objemovej triede bude vypísaných pre každý rok minimálne 5 a maximálne 9 podujatí.  

Na všetkých podujatiach organizovaných SMF sa musí pretekár preukázať platnou licenciou. V prípade, že sa podujatia mieni zúčastniť pretekár len príležitostne, môže mu byť vystavená jednorázová licencia typu C pre triedy C alebo typu B, ak je držiteľom obdobnej celoročnej licencie inej disciplíny SMF. Jednorázová licencia typu C platí iba pre podujatia kde je vypísaný pretek pre triedu C.
 
Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky v motokrosových pretekoch motocyklov družstiev
Podujatie je vypísané pre nasledujúce triedy: MX1, MX2, OPEN
Tieto majstrovstvá sú organizované v súlade s pravidlami Národného športového poriadku, kapitola N 031.


032. 2. PRETEKÁRI

032. 2. 1. Licencie


Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky sa môžu zúčastniť slovenskí pretekári nominovaní športovou komisiou TPM pre daný rok ak sú držiteľmi platnej medzinárodnej alebo národnej licencie SMF. Účastník inej FMN musí byť držiteľom medzinárodnej licencie, alebo národnej licencie jeho FMN so štartovacím povolením.

Podmienka pre účasť mladistvého pretekára:

Osoba zodpovedná za mladistvého pretekára, ktorý sa zúčastní športového podujatia musí byť pri pretekoch prítomná. V prípadoch zabraňujúcich tejto účasti musí byť zastúpená inou osobou - plnoletou, ktorá bude vlastniť písomný súhlas zákonného zástupcu mladistvého športovca.
Pretekári mládežníckych kategórií musia mať:
homologovanú prilbu zodpovedajúcej veľkosti s chráničom tváre, ochranné okuliare, rukavice, dlhé nohavice, dres s dlhými rukávmi, ľadvinový pás, chrániče hrude, lakťov, a kolien, motokrosové čižmy.

032. 2. 2. Štartovné čísla

Štartovné čísla na každý rok prideľuje športová komisia TPM. Pretekár je povinný nosiť chrbtové štartovné číslo. Toto číslo musí zodpovedať čl. 76, Prílohy 01 Technické pravidlá pre motocross. Povinnosťou jazdca je toto číslo umiestniť na chrbát dresu na vlastné náklady. V prípade nesplnenia nebude pripustený na štart. Toto číslo nesmie byť len nalepené. Pri posudzovaní štartovných čísel /chrbtové št. č. a št. na motocykli / je rozhodnutie TK nemenné. 

ŠK a agentúra si vyhradzujú právo umiestniť logo reklamného partnera na štartových číslach na motocykli a výstroji pretekára /dodá agentúra/. Tieto logá sú pretekári povinní nosiť po celú dobu trvania preteku.

032. 3. MOTOCYKLE A TRIEDY

032. 3. 1. Motocykle


Preteky sú prípustné pre motocykle ako je definované v Prílohe 01 Technické pravidlá pre motocross.

032. 3. 2. Triedy

Triedy vypísané pre MM SR:

a /  MX2:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda 125 ccm pre motocykle:
od 100ccm do 144ccm s 2 taktným a od 175ccm do 250ccm so 4 taktným motorom 
pre pretekárov 15 - 50 ročných

b / MX1:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda 250 ccm a 500ccm pre motocykle:
od 175ccm do 250ccm s 2 taktným a od 290ccm do 450ccm so 4 taktným motorom a
od 290ccm do 500ccm s 2 taktným a od 475ccm do 650ccm so 4 taktným motorom
pre pretekárov 16 - 50 ročných

c/ QUAD:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda produkčné motocykle s pohonom dvoch alebo štyroch kolies s obsahom motora bez obmedzenia.
Preteky štvorkoliek sa uskutočnia v jednej triede OPEN.

d / MX4:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda veterán
bez obmedzenia motocykla: pre pretekárov od 38 rokov do 47 rokov a nad 47rokov
Pre určenie veku pretekára v triede MX4 je rozhodujúci rok narodenia. V triede MX4 od 38 do 47 rokov je pre určenie spodnej hranice veku rozhodujúci dátum narodenia.

e / 50 ccm:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - pre motocykle s obsahom 50ccm a pre pretekárov od 5 - 8 rokov, motor max. objemu 50 ccm, automatická prevodovka, rozmer kolies 2,5 x 10" vpredu i vzadu, motocykle nesmú mať namontovaný stojan.

f / 65 ccm:     majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - pre motocykle s motor max. obsahu 65ccm, manuálna alebo automatická prevodovka, rozmer kolies predné max. 14", zadné max. 12" pre pretekárov od 6 - 11 rokov, motocykle nesmú mať namontovaný stojan.

g / 85 ccm nádeje:     majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda 85 ccm pre motocykle od 50ccm do 85ccm s 2 taktným a od 75ccm do 125ccm so 4 taktným motorom,  pre pretekárov od 9 - 12 rokov

h /  MX 85:     majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 trieda 85 ccm pre motocykle: od 50ccm do 85ccm s 2 taktným a do 150 ccm so 4 taktným motorom,  veľkosť kolies max. 16-19" pre pretekárov 12 - 15 ročných

i /  Junior OPEN:    majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 - trieda pre motocykle: od 125 ccm a vyššie bez obmedzenia kubatúry pre pretekárov 13 - 21 ročných

j / ČZ:        majstrovstvá motocyklov I. skupina A1 pre motocykle ČZ bez obmedzenia objemu a veku pretekára, podmienkou však je vzduchom chladený motor, bez membrán, bubnové brzdy vpredu i vzadu, pérovanie ľubovoľnej značky s tým, že vzadu budú 2 tlmiče, rám ľubovoľný

k/ C-125, C-Open: majstrovstvá motocyklov I. skupina A 1 - trieda 125 ccm, 250 ccm, 500 ccm pre pretekárov 13-38 ročných

Pre určenie spodnej hranice veku pretekára je rozhodujúci dátum narodenia, pre určenie vrchnej hranice je rozhodujúci rok narodenia. Pretekár môže byť nominovaný ŠK TPM do viacerých tried v prípade, ak si o túto nomináciu požiada, a ak spĺňa príslušnú vekovú hranicu s výnimkou triedy mladých nádejí. Pre určenie veku pretekára v triede MX4 je rozhodujúci rok narodenia. V triede MX4 od 38 do 47 rokov je pre určenie spodnej hranice veku rozhodujúci dátum narodenia.

032.3.3. Doplnkový pretek

Program majstrovstiev môže obsahovať doplnkový pretek iných objemových tried.

032. 4. TRAŤ

032. 4. 1. Špecifikácia trate

Viď. Príloha N 039 A - Normy FIM pre motocrossové okruhy

N 031 - Normy SMF pre motocrossové preteky

Trať pre mládežnícke podujatia musí mať minimálnu dĺžku 1.020 metrov. Maximálny počet pretekárov pri preteku je povolený v počte 34.  Na každého pretekára musí pripadať minimálne 30m dĺžky trate, aby bola zabezpečená priepustnosť trate.

032. 4. 2. Bezpečnosť

Viď. Príloha N 039 A - Normy FIM pre motocrossové okruhy

N 031 - Normy SMF pre motocrossové preteky

032. 4. 3. Inšpekcia

Viď. Príloha N 039 A - Normy FIM pre motocrossové okruhy

N 031 - Normy SMF pre motocrossové preteky


032. 5. OFICIÁLNI ČINOVNÍCI

032. 5. 1. Predseda rozhodcovského zboru

Športová komisia TPM nominuje na každé preteky predsedu Národného rozhodcovského zboru. Musí úspešne absolvovať seminár organizovaný športovou komisiou TPM, aby mohol získať licenciu riaditeľa/športového komisára SMF, alebo seminár FIM/CMS, aby získal licenciu FIM športový komisár / riaditeľ pretekov.

Predseda národného rozhodcovského zboru musí dohliadať na dodržiavanie pravidiel uvedených v športovom poriadku, jeho prílohách, zvláštnych ustanoveniach a oficiálnom programe.

Účasť na seminári je povinná najmenej raz za tri roky. U seminárov konaných v novembri a decembri začína doba platnosti od 1. januára nasledujúceho roku.

Predseda národného rozhodcovského zboru musí byť pri štartovacom zariadení 5 minút po ukončení voľného tréningu.

Účasť je nutná pre prípadné riešenie pripomienok k trati zo strany pretekárov.

Ak sa nominovaný predseda rozhodcovského zboru nemôže dostaviť na miesto podujatia včas, alebo vôbec, zvolia členovia rozhodcovského zboru nového predsedu zo svojho stredu.
 
032. 5. 2. Rozhodcovský zbor

Zloženie rozhodcovského zboru je :

predseda - nominovaný člen ŠK (v prípade rovnosti má dva hlasy)

riaditeľ pretekov

prizýva sa : ekologický komisár, H-TK, H-ČAS a lekár podujatia - všetci bez hlasovacieho práva
 
Prvé zasadanie - po technickom preberaní

Druhé zasadanie - po meraných tréningoch

Tretie zasadanie - po prvých jazdách

Štvrté zasadanie - po skončení pretekov

032. 5. 3. Riaditeľ preteku.

Musí úspešne absolvovať seminár SMF alebo FIM/CMS, a získať licenciu "Riaditeľ pretekov". Účasť na seminári je povinná najmenej raz za tri roky. U seminárov konaných v novembri a decembri začína platnosť od 1. januára nasledujúceho roku.

Usporiadateľ pretekov musí byť písomne informovaný športovou komisiou o nominácii delegovaných činovníkov najneskôr v termíne predloženia ZU na sekretariát SMF.


032.6. ZVLÁŠTNE USTANOVENIA

Musia byť spracované podľa oficiálneho formulára ŠK TPM a predložené na schválenie min. 6 týždňov pred termínom konania preteku.

032. 6. 1. Potvrdenie prihlášok

Počet prihlášok nie je obmedzený a prihlášky budú potvrdené pretekárom, ktorí ich zaslali v stanovenom termíne.

032. 6. 2. Účasť - postupový systém

Postupový systém pre MM SR :

Medzinárodné majstrovstvá SR sa vypísujú pre nasledujúce triedy:
MX1, MX2 a štvorkolky /QUAD/, MX4, ČZ, pre dospelých a 50, 65, 85 nádeje, MX85 a Junior OPEN pre mládež.

Triedy MX1, MX2, absolvujú svoj samostatný pretek. Pretekári sa budú do preteku kvalifikovať na základe dosiahnutých časov v meranom tréningu. Pri účasti menej ako 20 pretekárov v jednotlivých triedach môže rozhodcovský zbor zlúčiť jazdu oboch tried do jazdy jednej. V prípade, že triedy MX1 a MX2 idú v hlavnom preteku spolu, určujúcim kritériom pre postavenie na štarte je čas dosiahnutý z meraného tréningu.

Trieda QUAD - Pretekov sa môže zúčastniť jazdec, ktorý je držiteľom licencie SMF alebo inej národnej licencie FIM. Pretekári si vyberajú postavenie na štarte na základe dosiahnutých časov v meranom tréningu.  Prvých 20 pretekárov z meraného tréningu postupuje do hlavného preteku. V prípade, že sa pretekov zúčastní väčší počet jazdcov rozhodne rozhodcovský zbor o vložení alebo nevložení B finále, pre pretekárov, ktorí sa nekvalifikovali do hlavného závodu.

Trieda MX4+ČZ sa na pretek kvalifikuje na základe dosiahnutých časov v meranom tréningu a trieda MX4 štartuje spolu s triedou ČZ.

Pri podujatiach pre mládež je určujúcim kritériom pre kvalifikáciu a postavenie na štarte výsledok z meraného tréningu.


032. 7.  TechnickA KONTROLA A preberanie

Uskutoční sa v deň podujatia na základe nominačných zoznamov ŠK TPM a prihlášok pretekárov iných FMN. Môže sa uskutočniť aj v deň predchádzajúci dňu podujatia, avšak táto skutočnosť musí byť uvedená v ZU.
Usporiadateľ musí mať k dispozícii dve preberacie miesta s viditeľným označením objemových tried. Pretekári sa musia zúčastniť technického preberania v  predpísanom čase, uvedenom v ZU.
Každý pretekár je povinný pri preberaní zaplatiť štartovné, vklad vo výške 600,- Sk,  a pre štvorkolky /QUAD/ štartovné 1000,- Sk.


032. 8.   TRÉNING

032. 8. 1. Zoznamovací tréning

Pre MM SR triedy MX1, MX2, štvorkolky /QUAD/, MX4+ČZ u dospelých a 50 ccm, 65 ccm, 85 nádeje, MX85, Junior open  u mládeže musí byť prevedený zoznamovací tréning v trvaní najmenej:

50 - 85 ccm -   15 min
MX85 -             20 min
Junior OPEN - 20 min
MX1 a MX2 -   20 min
MX4+ČZ -        20 min
QUAD -            20 min

032. 8. 2. Kvalifikačný tréning

Každá trieda absolvuje  kvalifikačný tréning podľa časového harmonogramu uvedeného v ZU:

50 - 85 ccm -    10 min
Junior OPEN -  20 min
MX85 -              20 min
MX1 a MX2 -    20 min
MX4+ČZ -        20 min
QUAD -            20 min

032. 8. 3. Výber pretekárov

Výber pretekárov pre MM SR motocyklov - sólo:

Výber 40 - tich pretekárov sa uskutoční po kvalifikačných tréningoch podľa dosiahnutých časov a pre možnú účasť budú nominovaní dvaja náhradníci.
Konečné rozhodnutie týkajúce sa náhradných pretekárov sa uskutoční 10 min. pred štartom jazdy. Náhradný pretekár, ktorý nebol pripustený k štartu v prvej jazde môže byť pripustený do druhej jazdy, ak to bude požadované.

Na druhej strane náhradník, ktorý sa zúčastnil v prvej jazde nebude pripustený do druhej jazdy, ak to bude požadované.

Na druhej strane náhradník, ktorý sa zúčastnil v prvej jazde nebude pripustený do druhej jazdy, keď všetci kvalifikovaní pretekári sú v čakacom priestore pred štartom.


032. 8. 4. Výsledky tréningu

Všetky výsledky kvalifikačných tréningov musia byť schválené a podpísané predsedom rozhodcovského zboru a zverejnené na oficiálnej tabuli s uvedením času zverejnenia.


032. 9.   PRETEK

032. 9. 1. Voľba motocykla


Pretekár môže pri technickej kontrole predviesť maximálne dva motocykle rovnakej objemovej triedy, ktoré môže používať v dobe voľného tréningu, pri kvalifikačných tréningoch alebo pri pretekoch. Konečný výber sa musí uskutočniť 10 minút pred štartom každej jazdy.

Podujatia MM SR pre určené triedy sa musia konať takto:

50ccm - dve samostatné jazdy na 8 minút + 1 kolo

65ccm - dve samostatné jazdy na 10 minút + 1 kolo

85ccm - dve samostatné jazdy na 15 minút + 2 kolá

MX85  - dve samostatné jazdy na 15 minút + 2 kolá

Junior OPEN - dve samostatné jazdy na 20 minút + 2 kolá

MX1  - dve samostatné jazdy na 30 minút + 2 kolá

MX2 - dve samostatné jazdy na 30 minút + 2 kolá

MX4+ČZ  - dve samostatné jazdy na 15 minút + 2 kolá

QUAD - dve samostatné jazdy na 15 minút + 2 kolá


032. 9. 2.  Časový harmonogram preteku

Bude schválený športovou komisiou, uvedený v ZU s jednotnou platnosťou pre všetky podujatia v danom roku.

032. 9. 3. Prevedenie štartu

Všetky motocykle musia byť v čakacom priestore 10 minút pred každou jazdou, pri mládežníckych podujatiach 5 minút.
Za porušenie tohto ustanovenia je vylúčenie z jazdy. V čakacom priestore sa motocykle umiestnia na miestach určených usporiadateľom podľa rozpisu uvedenom v čl. 032.6.2. a označených tabuľkami so štartovacím číslom. Na pokyn činovníka, ktorý sa nachádza na štartovacej rovinke so zdvihnutou zelenou zástavkou sa pretekári zoradia za štartovacím zariadením. Akonáhle pretekár zaujal pozíciu na štarte, nesmie ju meniť. Po zoradení pretekárov, štartér ukáže tabuľku "15" a ukazuje ju celých 15 sekúnd. Po uplynutí 15 sekúnd ukáže tabuľku s označením "5" a štartovacia rampa spadne medzi 5. až 10. sekundou po tom, čo sa ukázala tabuľka "5".
Zakazuje sa používanie stojanov na motocykloch vo všetkých objemových triedach.

 032. 9. 4. Chybný štart

Chybný štart sa musí oznámiť mávaním červenou zástavkou maximálne 200 m pred koncom 1 kola. Pretekári sa musia vrátiť späť do čakacieho priestoru a opakovaný štart sa musí uskutočniť čo najskôr.


032. 10. ZASTAVENIE PRETEKU

Viď článok 031.12.

032. 11. CUDZIA POMOC, SKRÁTENIE TRATE

Viď článok  031. 13.

032. 12. VÝSLEDKY

Viď článok 031.15.


032. 13. PROTESTY

Protesty musia byť odovzdané v súlade s Disciplinárnym a arbitrážnym poriadkom SMF a Zvláštnymi ustanoveniami a doložené poplatkom 1000.- Sk, ktorý sa vracia v prípade, ak je protest uznaný oprávneným.

032. 13. 1. Poplatok za kontrolu motocykla v dôsledku protestu

Poplatok za rozobratie 2-dobého motora je 2500.-Sk a 4-dobého motora je 5000.-Sk.
Poplatok zaplatí strana, ktorá podáva protest. V prípade, že strana, ktorá podáva protest prehrala, kaucia bude vyplatená víťaznej strane. V prípade, že strana, ktorá podáva protest vyhrala, kaucia jej bude vrátená. 
Riaditeľ podujatia má právo vo vlastnej kompetencii nariadiť takúto kontrolu motocykla, avšak bez poplatku.

 
032. 14. SANKČNÉ USTANOVENIA

032. 14. 1. Neskoré zaslanie prihlášky, nezaslanie prihlášky.

Každý pretekár je povinný do doby uzávierky prihlášok (4 týždne pred konaním športového podujatia) poslať prihlášku na adresu usporiadateľa.

Za neskoré zaslanie prihlášky je usporiadateľ oprávnený vyúčtovať sankčný poplatok v čiastke 300.- Sk,  ktorý prepadá v jeho prospech.

Usporiadateľ je povinný uviesť do programu podujatia len tých sponzorov jazdca, ktorí zaslali prihlášku najneskôr 4 týždne pred konaním podujatia a jazdec je povinný v prihláške vypísať čitateľne mená svojich sponzorov.




032. 14. 2. Neúčasť na športovom podujatí.

Pretekár, ktorý zaslal prihlášku a nemôže sa zúčastniť musí sa ospravedlniť najneskôr do zahájenia športového podujatia na faxovom čísle usporiadateľa. Takisto to môže učiniť telefonicky ale následne musí zaslať ospravedlnenie písomne poštou.
V prípade, že toto ospravedlnenie nebude prevedené je ŠK-TPM oprávnená vyúčtovať sankčnú pokutu v čiastke 500.- Sk, ktorá prepadá v jej prospech.



032. 15.  MENA

Všetky čiastky sú uvedené v Sk. Sú to čisté čiastky, z ktorých nie sú dovolené zrážky.

Minimálne peňažné čiastky za jazdu na podujatí MM SR len pre tiedy  MX1,  MX2                           
Umiestnenie 1. jazda     2. jazda                     
 
1.                   3.500,-      3.500,-   
2.                   2.500,-      2.500,-   
3.                   2.100,-      2.100,-   
4.                   1.800,-         1.800,-   
5.                   1.600,-       1.600,-   
6.                   1.300,-      1.300,-   
7.                   1.200,-         1.200,-      
8.                   1.100,-    1.100,-      
9.                   1.000,-         1.000,-   
10.                    900,-            900,-      
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
        17.000,-        17.000,-

Usporiadateľ je zároveň povinný previesť oficiálne vyhlásenie výsledkov a dekorovať prvých troch jazdcov vo všetkých vypísaných triedach.

Peňažné čiastky za jazdu na podujatí Slovenský pohár

Všetci jazdci na podujatí Slovenský pohár štartujú bez nárokov na náhrady.
Usporiadateľ je zároveň povinný previesť oficiálne vyhlásenie výsledkov a dekorovať prvých troch jazdcov vo všetkých vypísaných triedach.

045.2.5.4. Postupový kľúč pre triedy C

Pretekár, ktorý obsadil v konečnom hodnotení 1-3 miesto nesmie už viac štartovať v tejto triede. Takýto pretekár musí žiadať o národnú licenciu pre MX1,  MX2 alebo MX4 za predpokladu, že spĺňa príslušné kritériá danej triedy.


SLOVENSKÁ MOTOCYKLOVÁ FEDERÁCIA


Príloha č. 1

k   NÁRODNÝM

ŠPORTOVÝM PORIADKOM

MOTOCROSSU

PRE ROK 2008




Motocross mládeže od 5 do 21 rokov
Triedy: 50 ccm, 65 ccm, 85 ccm a junior open




Všeobecné ustanovenia

   Športová komisia TPM pri SMF organizuje v roku 2008 v motokrosových pretekoch motocyklov kategórie mládeže od 5 do 15 rokov, resp. juniorov vo veku 13 -21 rokov Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky mládeže. Športová komisia TPM môže povoliť v tejto disciplíne organizovať aj voľné preteky, ktoré sa budú riadiť NŠP TPM SMF.

Pretekári
   Týchto majstrovstiev sa môžu zúčastniť iba jazdci nominovaní ŠK TPM pre daný rok, ktorí  sú držiteľmi platnej národnej alebo medzinárodnej  licencie SMF. Zahraničný pretekár sa môže zúčastniť iba s platnou licenciou FMN a príslušným štartovacím povolením.

Podmienky pre účasť mladistvého športovca
   Osoba zodpovedná za mladistvého pretekára bude zaregistrovaná do technickej karty pri technickom preberaní motocykla, musí byť prítomná počas celého podujatia a je zodpovedná aj za doprovod jazdca. Pokiaľ dozor zabezpečuje osoba iná ako osoba zodpovedná, musí byť staršia ako 18 rokov a musí predložiť  overený písomný súhlas zákonného zástupcu pretekára.
 
Objemové triedy a vekové ohraničenia
   50 ccm             od   5 do 8 rokov
   65 ccm             do 11 rokov 
   85 ccm             od   9 do 12 rokov (Nádeje)
   85 ccm             od 11 do 15 rokov (Junior)
   junior open       od 13 do 21 rokov

   Pre určenie veku pretekára je rozhodujúci: spodná hranica dátum narodenia a vrchná hranica rok narodenia.
V nižších kategóriách sa starší pretekári nemôžu zúčastňovať preteku.

Štartové čísla
   Štartové čísla prideľuje ŠK TPM pri SMF. Štartové čísla pri všetkých triedach MSR mládeže majú biely podklad a čierne čísla o minimálnych rozmeroch: výška 110 mm, hrúbka 20 mm, šírka 70 mm čísla. Pretekár je povinný nosiť kontrastné chrbtové štartové číslo, pevne prichytené.

Trať pre preteky mládeže
  Trať musí byť riadne schválená delegovaným činovníkom športovej komisie TPM a usporiadateľ si zabezpečí vystavenie licencie trate. Minimálna dĺžka trate je 1020 m. Maximálny počet pretekárov pri preteku je povolený v počte 34. Na každého pretekára musí pripadať minimálne 30 m dĺžky trate, aby bola zabezpečená priepustnosť. Minimálna šírka trate je stanovená na 5

(Akékoľvek kopírovanie bez uvedenia autora a odkazu je zakázané)

Vytvorte si web zdarma!Webnode

© 2009 Matúš KLX